بدون دیدگاه

سخنان حسین موسویان در سوگ فرزین مخبر

 

فرزین مخبر وفادار راه مصدق

 

زندگی سیاسی و اجتماعی فرزین مخبر از دوران نوجوانی و از سن هفده‌سالگی آغاز می‌شود. او در سال ۱۳۳۷ به «حزب ملت ایران» به رهبری شهید بزرگ نَهضت ملی ایران، «داریوش فروهر» پیوست و از طریق این حزب به راه دکتر محمد مصدق و نَهضت ملی ایران گام نهاد. انتخاب تحزب نشانه درایت و هوشمندی اوست، زیرا که تشکل‌ها و احزاب، پایه دموکراسی و مردم‌سالاری در یک جامعه هستند و اقدامات فردی افراد بدون تشکل و تحزب راه به‌جایی نمی‌برد و انرژی‌ها را هدر می‌دهد.

فرزین مخبر در مبارزات جبهه ملی ایران از سال ۱۳۳۹ (جبهه ملی دوم) به بعد حضور فعال داشت و طی آن سال‌ها بارها به زندان افتاد. در سال ۱۳۴۹ اعلامیه اعتراض به جدایی بحرین از ایران را همراه با شهید داریوش فروهر و زنده‌یادان بهرام نمازی، اصغر بهنام، منصور رسولی و نصرالله جمشیدی (اعضای حزب ملت ایران) امضا کرد و باز هم به زندان افتاد. مخبر در سال‌های پس از انقلاب نیز چندین بار طعم زندان را چشید. او در همه حال یک مبارز راه آزادی و استقلال ایران بود و چهره شریف و نجیب او در تمام آیین‌هایی که به ملّیون ایران مربوط بود دیده می‌شد.

اقلیت کوچکی با ظلم و فساد مخالف‌اند و مخالفت خود را ابراز می‌کنند، دست به اعتراض می‌زنند و به‌خاطر حقوق ملی و رفاه و سعادت هم‌وطنانش تلاش می‌کنند و منافع شخصی خود را فدای منافع و مصالح ملی می‌کند. از موقعیت و امنیت شخصی خود و خانواده خود و حتی جان خود می‌گذرد تا به حقوق مادی و معنوی هم‌وطنان خود جامه عمل بپوشاند. این دسته از شهروندان، پیش‌قراولان جامعه خود و ایثارگران راه آزادی هستند. فرزین مخبر علی‌التحقیق کسی است که در این اقلیت پیشرو جامعه جای می‌گیرد. وی در تمام عمر پرافتخار خود برای آزادی و استقلال ایران کوشید و در تمام عمر به راه مصدق بزرگ وفادار ماند. راه مصدق یعنی راه آزادی، راه استقلال، راه عدالت، راه شرافت و پاکدستی یعنی راه رفاه و سعادت ملت ایران.

فرزین مخبر در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۲۰ خورشیدی متولد شد. پس از طی کردن دوره دبستان و دبیرستان، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته حسابداری به پایان رساند. او در سال ۱۳۵۴ با همسر ارجمند و همراه خود خانم بدری سعیدی ازدواج کرد و دو فرزند شایسته و میهن‌دوست ایران و آذر مخبر را به جامعه ایران تقدیم داشت. یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نشریه این مقاله

مقالات مرتبط