لطف الله میثمی

لطف‌الله میثمی در اول آبان سال ۱۳۱۹ در اصفهان متولد شد. وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در اصفهان به پایان رساند و در سال ۱۳۳۸ در رشته مهندسی معدن وارد دانشگاه تهران شد؛ سپس رشته مهندسی نفت را انتخاب کرد و در سال ۱۳۴۲ در این رشته فارغ‌التحصیل شد.

میثمی در دوران دانشجویی در جلسات مسجد هدایت و سخنرانی‌های آیت‌الله طالقانی شرکت می‌کرد و عضو انجمن اسلامی دانشجویان، جبهه ملی و نهضت آزادی ایران بود. این فعالیت‎ها باعث آشنایی وی با حلقه اول تشکیلات سازمان مجاهدین خلق شد. میثمی در ماجرای دادگاه مهندس بازرگان، دکتر سحابی و سایر سران نهضت آزادی دستگیر و مدت هفت ماه زندانی شد.

در بهار ۱۳۴۸ وی به عضویت فعال مجاهدین خلق درآمد و در شهریور ۱۳۵۰ همراه با سران این سازمان بار دیگر دستگیر شد. میثمی در شهریور ۱۳۵۲ از زندان آزاد شد و مجدداً فعالیت‌های خود را در این سازمان ادامه داد. در جریان مبارزه مسلحانه با رژیم شاه، در شب ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۳ در خانه‌ای تیمی مشغول ساختن بمب صوتی با هدف برهم زدن جشن‎های حکومتی به مناسب ۲۸ مرداد بود که دچار حادثه شد و بر اثر شدت جراحات وارده دست چپ او قطع و از هر دو چشمش نابینا شد. به دنبال این اتفاق میثمی دستگیر و به اعدام محکوم شد، اما حکم اعدامش با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد. میثمی از این واقعه به‌عنوان تولد دوباره خود یاد می‌کند.

در زندان به دنبال مارکسیست‌ شدن بخشی از اعضای سازمان مجاهدین، او از رهبران جریانی شد که بر مواضع اسلامی خود باقی ماندند، اما از رهبری مسعود رجوی نیز فاصله گرفتند. میثمی در ۸ آبان‎ماه ۵۷ از زندان آزاد شد.

پس از پیروزی انقلاب، میثمی به همراه جمعی از هم‌فکران فعالیت خود را ادامه داد و در دوران دفع تجاوز عراق به خاک ایران در جبهههای جنگ حضور یافت که البته پس از مدتی از حضور وی و دوستانش در جبهه ممانعت شد. میثمی همچنین به دلیل انتشار نشریه راه مجاهد دستگیر و به مدت ۹ ماه و ۹ روز زندانی شد. وی هماکنون فعالیت فرهنگی خود را در قالب چشم‌انداز ایران و انتشارات صمدیه دنبال می‌کند.

menu_bookکتاب ها

امپراتوری در آینه

ترجمه

نطفه محافظه‌کاران جدید امریکا در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان شکل یافت. به عقیده بسیاری از جمله بهار الخازن جایگاه محافظه‌کاران جدید در آمریکا از مرحله نفوذ گذشته و به مرحله حکومت کردن رسیده است. 

اعترافات یک قاتل اقتصادی

اعترافات یک قاتل اقتصادی

ترجمه

کتاب قاتلان اقتصادی روایت اقویا و ضعفای جهان است. مستند گرگ‌هایی در لباس میش که با وعده‌های وسوسه‌‌انگیز کشورهای جهان را هر روز بیشتر از قبل وابسته خود می‌کنند

همه مردان شاه

ترجمه

کتاب همه‌ی مردان شاه به وقایع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می‌پردازد که از زبان سیاستمداران و مورخان متعدد مستند شده است. امید که خواندن این کتاب بخشی از این چرایی‌های را آشکار سازد.

واقعیت‌های جنگ مدرن

واقعیت‌های جنگ مدرن

ترجمه

کتاب واقعیت‌های جنگ مدرن با ترجمه لطف‌الله میثمی گزارش جاسوسی روسیه از عملیات نظامی امریکا در عراق است. بعد مهم دیگر این کتاب تناقض عمل ایالات متحده در گفتار و کردار است.

از نهضت آزادی تا مجاهدین

از نهضت آزادی تا مجاهدین

جلد اول خاطرات مهندس میثمی

کتاب پیش رو جلد اول از خاطرات سیاسی مهندس لطف الله میثمی از کودکی تا شهریور ۱۳۵۰ است. در این خاطرات سعی بر این بوده که تحلیلهایی که همزمان با رویدادها خوانده یا شنیده اند ذکر شود.

no_image_available

آنها که رفتند

جلد دوم خاطرات مهندس میثمی

کتاب پیش رو جلد دوم از خاطرات سیاسی مهندس لطف الله میثمی از شهریور ۱۳۵۰ تا ۲۸ مرداد ۱۳۵۳ است.این کتاب صرفا خاطرات، یعنی دیده ها، شنیده ها و احساسات درونی مهندس می باشد. 

تولدی دوباره

تولدی دوباره

جلد سوم خاطرات مهندس میثمی

کتاب پیش رو جلد سوم از خاطرات سیاسی مهندس لطف الله میثمی از بازداشت روز ۲۸ مرداد ۱۳۵۳تا روز آزادی از زندان در ۸ آبان ۱۳۵۷ است. مهندس میثمی با از دست دادن دو چشم خود به جهان جدیدی چشم گشود که برای او تولدی دوباره بود.

برانداز کیست؟ براندازی چیست؟

برانداز کیست؟ براندازی چیست؟

تالیف

مقوله «براندازی» در دور جدید تحولات سیاسی ایران، جایگاه خاصی پیدا کرده است، اما فقدان تعریفی شفاف و منسجم از آن و همچنین کشاکش نیروها موجب شده است تا در ادبیات سیاسی ایران با یک نوع اغتشاش معنایی رو به رو شویم. 

با چشم گریان تقدیم به عشق

با چشمی گریان تقدیم به عشق

تالیف

فاطمی در سال ۱۳۲۸پیشنهاد ملی کردن صنعت نفت را به جبهه ملی به رهبری دکتر مصدق تقدیم نمود که مورد تصویب قرار گرفت و همین شعار بود که توانست مردم را در برابر امپراتوری انگلیس بسیج نموده و بدناین امپراتوری را بلرزاند و خلقهای منطقه بیدار شوند.

آنسوی حمله به عراق

آنسوی حمله به عراق

تالیف

نویسنده کتاب روند حوادث آینده را پیش بینی کرده و پیش بینی های او عینیت پیدا میکند. نویسنده از دو جریان متضاد در جهان صحبت میکند: از یک سو روند رشد فزاینده مردم جهان و از سوی دیگر روند رو به افول امریکا بویژه در وجه اقتصادی.

history_eduسرمقالات